Logistyka napędza przemysł motoryzacyjny i elektroniczny Słowacji
Produkcja przemysłowa stanowi jedną trzecią słowackiego PKB, co jest jednym z najwyższych wskaźników wśród krajów Unii Europejskiej. Filarami gospodarki są sektory motoryzacyjny i elektroniczny. Kraj ten jest jednym z największych producentów samochodów na świecie w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Na Słowacji znajdują się fabryki największych gigantów motoryzacyjnych, takich jak Volkswagen, Kia, PSA Peugeot Citroën i Jaguar Land Rover. Ponadto rozwija się tu produkcja związana z elektromobilnością, czego przykładem jest obecność InnBat (producenta baterii elektrycznych). Obecnie w budowie znajduje się także fabryka samochodów elektrycznych Volvo. Docelowo ma ona produkować 250 000 pojazdów rocznie. Zlokalizowane są tu również zakłady światowych graczy z sektora elektronicznego: Siemensa i Samsunga. Silną gałęzią słowackiej gospodarki są też przemysł chemiczny, metalurgiczny i elektroenergetyczny.
Wysoki udział produkcji przemysłowej w PKB sprawia, że Słowacja jest w dużym stopniu zależna od eksportu wyrobów przemysłowych oraz importu surowców i komponentów produkcyjnych. Głównymi partnerami handlowymi Słowacji, zarówno w eksporcie, jak i imporcie, są kraje europejskie, w tym Niemcy, Czechy, Polska, Węgry i Austria.
Powyższy przegląd słowackiego rynku pokazuje, że również sektor TSL ma kluczowe znaczenie dla gospodarki tego kraju. Wielkość rynku przewozów towarowych i logistyki w tym kraju szacuje się obecnie na 3,02 mld USD i nie jest zaskoczeniem, że prognozuje się jego znaczny wzrost – do 4,18 mld USD do 2029 roku. Kompleksowe wsparcie logistyczne jest niezbędne dla efektywnego importu, eksportu i produkcji. W rezultacie istnieje duże zapotrzebowanie na transport drogowy zarówno w handlu międzynarodowym, jak i w dystrybucji na rynku lokalnym. Co więcej, coraz więcej firm stawia na transport intermodalny, w którym kolej wykorzystywana jest na najdłuższym odcinku w przewozach po Europie. Serwis ten pozwala na jednoczesny transport dużych ilości i gabarytów, co jest niezwykle ważne dla firm przemysłowych, które wykorzystują surowce takie jak stal. Usługa intermodalna zapewnia większe bezpieczeństwo, ponieważ w całym łańcuchu dostaw wykorzystywana jest jedna jednostka ładunkowa, kontener intermodalny lub naczepa, co znacznie zmniejsza możliwość uszkodzenia towarów podczas przeładunku w terminalach. Ponadto fracht intermodalny już teraz umożliwia rozwój coraz mniej emisyjnych łańcuchów dostaw, co jest ważnym powodem, dla którego firmy wybierają tę opcję.
Aspekt transportowy nie jest jedynym istotnym czynnikiem rozwoju branży TSL. Obserwujemy również rosnące zapotrzebowanie na logistykę kontraktową w regionie. Przemysł potrzebuje centrów logistycznych, które mogą służyć jako magazyny materiałów do produkcji czy wyrobów gotowych, a także jako centra dystrybucyjne. Właśnie dlatego otworzyliśmy nasz pierwszy obiekt w Bratysławie, który może funkcjonować zarówno jako magazyn logistyczny, jak i terminal przeładunkowy. Znajduje się on w pobliżu autostrady D1, która łączy Słowację z Czechami, Polską, Węgrami i Austrią. Służy jako hub dla lokalnego rynku oraz dla wymiany handlowej z głównymi partnerami gospodarczymi Słowacji.
Ekspert: Michal Sisolak, Dyrektor Oddziału w Rohlig SUUS Logistics Slovakia