Jak Internet rzeczy wpływa na rozwój inteligentnej logistyki?

Logistyka i transport to z całą pewnością jedna z branż, która istotnie skorzysta na rozwiązaniach, jakie wnoszą technologie IoT (Internet of Things, Internet Rzeczy). Każdego dnia przechowywanych, monitorowanych i transportowanych jest miliony towarów. Wymaga to zaangażowania wielu osób oraz wykorzystania odpowiednich narzędzi, urządzeń i pojazdów. W logistyce i transporcie rozwiązania IoT dają możliwość połączenia w sensowny sposób różnych aktywów w ramach łańcucha dostaw, a następnie pozwalają na analizę wygenerowanych z tych połączeń danych. To z kolei wpływa na zwiększenie efektywnego funkcjonowania logistyki magazynowej, organizacji dostaw, czy zarządzania flotą w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie logistycznym.

Czym jest Internet Rzeczy?

IoT tworzy sieć urządzeń, pojazdów i innych przedmiotów zdolnych do gromadzenia, przetwarzania i aktywnej wymiany danych. W transporcie i logistyce technologia ta już dziś jest wykorzystywana m.in. w monitoringu przesyłek czy inteligentnych systemach transportowych. Bezprzewodowe urządzenia monitorujące, działające dzięki hybrydowej technologii IoT (będącej kombinacją GPS, GSM, BLE czy Wi-Fi), przymocowane do paczek, palet lub kontenerów śledzą lokalizację oraz monitorują warunki przechowywania i transportu poszczególnych przesyłek w czasie rzeczywistym. Inteligentny transport umożliwia bieżącą analizę stanu technicznego pojazdów, a co za tym idzie przewidywanie ich awarii oraz automatyczne planowanie z wyprzedzeniem przeglądów technicznych.

IoT a logistyka magazynowa

Sprawnie funkcjonujące magazyny są podstawą zwinnego łańcucha dostaw. Każde usprawnienie zachodzących w nich operacji może znacząco przyczynić się do redukcji kosztów działalności. Już obecnie IoT na wiele sposobów wspomaga procesy logistyki magazynowej takie jak:

  • Ochrona mienia – instalacje alarmowe oraz CCTV (monitoring wizyjny) wykorzystywane są w celu zapobiegania kradzieżom oraz ochrony przechowywanych zapasów i wyposażenia przed zniszczeniem. Zgromadzone w systemach dane ułatwiają identyfikację obszarów wymagających szczególnej uwagi, a następnie wzmocnienie ich zabezpieczenia.
  • Bezpieczeństwo pracowników – czujniki zamontowane w środkach transportu wewnętrznego umożliwiają monitorowanie ich stanu technicznego, a co za tym idzie zapobieganie wypadkom podczas pracy.
  • Optymalizacja – IoT daje możliwość całościowego spojrzenia na działanie magazynu, począwszy od panującej wewnątrz temperatury, poprzez stan asortymentu i pracę urządzeń. Na podstawie tych danych przedsiębiorstwo może analizować zachodzące procesy jako spójną całość oraz dokonywać stosownych poprawek. Systemy typu RTLS (Systemy Lokalizacji Czasu Rzeczywistego) oparte o radiową technologię impulsów szerokopasmowych (UWB) umożliwiają lokalizację, identyfikację i nadzór w czasie rzeczywistym obiektów z dokładnością do 30 centymetrów.

IoT a organizacja dostaw

Niezawodne dostawy to w dzisiejszym świecie „być albo nie być” przedsiębiorstw logistycznych. Szereg możliwości usprawnień m.in. w zarządzaniu flotą przynosi dziś IoT:

  • Śledzenie przesyłek – do tej pory proces ten wymagał pracy osób, które skanowały kod kreskowy produktu na co najmniej jednym z etapów dostawy. Obecnie coraz częściej stosowane są tagi RFID połączone z chmurą danych, dzięki którym jedyną czynnością wykonywaną przez pracowników jest załadunek towaru.
  • Przebieg dostawy – ryzyko opóźnień w transporcie wynikające z niekorzystnych warunków pogodowych lub złego stanu dróg może być minimalizowane dzięki zastosowaniu technologii GPS oraz RFID. Kierowcy są na bieżąco informowani o możliwych utrudnieniach, co daje im możliwość podjęcia działań umożliwiających zapobieganie przedłużonym dostawom. Ponadto sieć czujników zamontowanych w samochodach ciężarowych monitoruje ich parametry techniczne takie jak ciśnienie w oponach – TPMS, czy stabilność ładunku. Jeszcze więcej danych mogą już niedługo dostarczać przewoźnikom i spedytorom systemy truck platooningu oraz te obsługujące pojazdy półautonomiczne, ułatwiając im podejmowanie decyzji, a także zwiększając efektywność zarządzania łańcuchem dostaw.
  • Analiza pracy – big data wspomaga przedsiębiorców w analizowaniu i rozwijaniu potencjału ludzkiego. Pracodawcy łatwiej mogą ocenić, którzy kierowcy są najbardziej efektywni oraz identyfikować luki kompetencyjne. Dzięki temu łatwiejsze staje się szkolenie obecnych i przyszłych pracowników celem zwiększenia wydajności ich pracy.

Zalety i wady Internetu rzeczy w zakresie transportu i logistyki

Możliwość ciągłej wymiany informacji może znacznie usprawnić zarządzanie łańcuchem dostaw i zminimalizować liczbę niezbędnych interwencji człowieka w przypadku nagłych, nieprzewidzianych sytuacji. Technologia IoT umożliwia bardziej precyzyjne śledzenie lokalizacji przesyłek, monitorowanie warunków ich otoczenia, czy sprawniejsze zarządzanie flotą. Jednak przed przedsiębiorstwami wdrażającymi technologie IoT stoi również wiele wyzwań związanych m.in. z logistyką zwrotną przenośnych urządzeń monitorujących zaraz po dostarczeniu towarów. Z tego względu przedsiębiorstwo, zanim zdecyduje się na ich zastosowanie, powinno upewnić się, czy istnieje konkretny system ich zwrotów. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z dostawcą technologii IoT, który posiada własny system logistyki zwrotnej wyłączający konieczność wchodzenia w posiadanie urządzeń monitorujących.

Infografika_IoT_4.png