Logistyka kontraktowa 4.0 - indywidualne podejście do magazynowania

Rynek powierzchni logistycznych w Polsce znajduje się w doskonałej kondycji. W trzech pierwszych kwartałach 2017 r. zasoby magazynowe wzrosły o blisko 1,75 mln m2. Aktualnie całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i przemysłowej powoli osiągają poziom 13 mln m2. Równocześnie w ostatnich latach zaobserwować można tendencję spadkową, jeśli chodzi o odsetek pustostanów. Na koniec 2017 r. współczynnik powierzchni niewynajętej wynosił 6%. Ponadto stawki czynszów utrzymują się na stabilnym, niskim poziomie, na co wpływ ma m.in. konkurencja pomiędzy deweloperami.

Dynamiczny rozwój rynku magazynowego przejawia się m.in. niebywałym w innych sektorach nieruchomości, znacznym udziałem projektów typu BTS. Inwestycja build-to-suit to obiekt zaprojektowany dla specyficznych potrzeb biznesowych dedykowanego odbiorcy. Obecnie tylko 23% powstających powierzchni, tworzonych jest na zasadach spekulacyjnych. Natomiast całą resztę stanowią spersonalizowane projekty, budowane z myślą o konkretnych najemcach i ich indywidualnych wymaganiach.

Różne zakresy działalności = różne magazyny: logistyka kontraktowa oraz cross-docking

W celu utrzymania wysoce profesjonalnej i indywidualnej obsługi klienta oraz możliwości dalszego oferowania rozwiązań optymalnie dostosowanych do jego potrzeb ROHLIG SUUS Logistics, jako kompleksowy operator logistyczny, podjął decyzję o przeniesieniu jednego z oddziałów do nowoczesnego obiektu typu BTS.

Nowy obiekt stanowią dwa nowoczesne, niezależne magazyny klasy A. Pierwszy magazyn o powierzchni ok. 4 000 m2 oraz maksymalnej wysokości składowania wynoszącej 8m, przeznaczony jest do obsługi operacji cross-dockingu. Drugi obiekt o powierzchni ok. 10 000m2 i maksymalnej wysokości składowania sięgającej 11,5m został stworzony na potrzeby realizacji usług z zakresu logistyki kontraktowej.

Jak sprostano wymaganiom kompleksowego operatora logistycznego?

W nowopowstałym obiekcie zastosowano następujące rozwiązania:

- Wózki systemowe. Są one skonstruowane do pracy w magazynach wysokiego składowania o korytarzach nieznacznie szerszych niż sam wózek. Przez wzgląd na gabaryty i specyfikę, do ich prowadzenia wykorzystywana jest wbudowana w posadzkę pętla indukcyjna. W konsekwencji tego parametry posadzki są ściśle określone przez odpowiednie normy, szczególnie w kwestii równości, nośności i chropowatości, a także rodzaju zbrojenia. Wózki te cechują się relatywnie wysoką prędkością i są automatycznie nawigowane.
- Optymalny układ świetlików. Świetliki to przeszklone konstrukcje na dachu, które pełnią funkcję doświetlenia pomieszczeń światłem naturalnym. Zostały one tak rozmieszczone, by znaleźć się nad alejkami magazynu a ich ilość była zintensyfikowana w strefach przydokowych.
- Zadbano o kwestie związane z bezpieczeństwem magazynu. Zastosowano system kontroli dostępu w celu ograniczenia wstępu nieuprawnionym użytkownikom do określonych stref i zapewnienia dostępu do stref chronionych użytkownikom uprawnionym. Skorzystano również z nowoczesnej instalacji alarmowej.
- Zadbano o kwestie związane z optymalizacją zużycia mediów. Podjęto decyzję o wykorzystaniu oświetlenia LED z zastosowaniem wysokiej klasy układów sterujących. Technologia LED gwarantuje znaczną redukcję zużycia energii, nawet o ponad 80%, przy czym diody LED charakteryzują się od 10 do 30 razy dłuższą żywotnością w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Ponadto zastosowano optymalny podział stref oświetlenia.
- Zastosowano układ słupów umożliwiający optymalne wykorzystanie przestrzeni magazynowej, a jednocześnie nienaruszający zasad budowlanych. W pierwszej kolejności zaplanowano sposób, w jaki towar będzie składowany, do którego następnie dostosowano rozmieszczenie słupów konstrukcyjnych. Co ważne, rozmieszczenie to pozwoliło również na utworzenie maksymalnej możliwej ilości doków w magazynie.
- Zastosowano nowoczesny system JDA WMS – uznawany za jeden z najlepszych systemów zarządzania magazynem na świecie. Umożliwia on zoptymalizowane systemowo zarządzanie zadaniami oraz minimalizację nieproduktywnego czasu. Co ważne, system ten współpracuje z opisanymi wcześniej wózkami systemowymi. Dzięki błyskawicznej wymianie informacji pomiędzy systemem WMS a nawigacją sterującą wózkami, działają one automatycznie, przy minimalnym udziale operatora.

Jakie korzyści stoją za inwestycją typu build-to-suit?

Deweloperzy realizujący projekty build-to-suit pozostawiają swoim klientom dowolność w zakresie: lokalizacji, wielkości powierzchni przemysłowej oraz biurowej, rodzaju współpracy, a także funkcji obiektu przemysłowego (produkcja lekka lub intensywna, magazyn sortownia, czy też tak jak w przypadku ROHLIG SUUS Logistics - magazyn przystosowany do obsługi operacji cross-dockingu oraz logistyki kontraktowej).

Przedsiębiorstwo podejmując decyzję o przeniesieniu do obiektu typu BTS nie musi dopasowywać się do przestrzeni, z której będzie korzystać. To struktura budynku stworzona jest z myślą o specyficznych wymaganiach wynikających z charakteru działalności przedsiębiorstwa. Jest to sytuacja niezwykle korzystna z punktu widzenia efektywności obsługiwanych wewnątrz firmy procesów.

Autor: Anna Trzop