I Ogólnopolskie Badanie Logistyki Kontraktowej pod hasłem „Twój Manifest Logistyki 2020” – wyniki

SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ
SPRAWDŹ ZAWARTOŚĆ

Trend outsourcingu usług logistycznych rośnie i przyspiesza.
W ciągu 2 ostatnich lat co 3 firma zmieniła operatora.
Najistotniejszym warunkiem satysfakcji ze współpracy jest według klientów jakość usług w połączeniu z ceną oraz kreatywne rozwiązania i szybki proces decyzyjny.
Najczęściej spełnianymi przez operatorów oczekiwaniami są globalne możliwości działania, bieżąca i sprawna komunikacja oraz sprawność operacyjna.
Najbardziej deficytowym czynnikiem są WMS i kreatywne rozwiązania.
Oto kilka wyników otrzymanych na podstawie I Ogólnopolskiego Badania Logistyki Kontraktowej prowadzonego pod hasłem Twój Manifest Logistyki 2020”.

Badanie „Twój Manifest Logistyki 2020” było prowadzone on line od czerwca do października 2012 roku wśród menadżerów firm zarządzających logistyką kontraktową i łańcuchami dostaw oraz pozostałych osób decyzyjnych i korzystających z usług logistyki kontraktowej. W badaniu wzięło udział 115 osób będących reprezentantami różnych branż, najczęściej głównych sektorów produkcji. Ankietę mógł wypełnić każdy - badanie miało charakter otwarty i anonimowy.

Otrzymane wyniki podzielono na cztery podstawowe działy tematyczne. Poniżej znajduje się zbiór najciekawszych wniosków z badania. Pełen raport dostępny jest na stronie www.logistyka2020.pl.

Kto i jak korzysta z logistyki kontraktowej

Z outsourcingu usług logistycznych korzystają wszystkie typy firm: duże (ponad 250 pracowników), średnie (51-250 pracowników), małe (11-50 pracowników) i mikro (do 10 pracowników). Co ciekawe firmy średnie outsourcują logistykę kontraktową rzadziej niż firmy małe. Na przykład z usługi magazynowania korzysta ok. 75% mikro i małych firm biorących udział w badaniu, gdy tymczasem odsetek ten w odniesieniu do firm średnich wynosi zaledwie 60%.

Długość współpracy i lojalność wobec operatora

Przez 10 ostatnich lat liczba firm, które zdecydowały się na outsourcing logistyki kontraktowej wzrosła 4,5-krotnie. Tylko w ciągu ostatnich 5 lat liczba firm wzrosła o 100%, z czego połowa tego wzrostu przypada na ostatnie 2 lata.

3.png

Wyniki badania pokazują, iż najczęściej budżet roczny firm oscyluje albo w wartości najniższej: 100-400 tys. zł (44 wskazania), albo najwyższej: ponad 1,5 mln (38 wskazań). Wartości pośrednie 400-800 tys. zł oraz 800 tys. – 1,5 mln wskazało łącznie zaledwie 33 respondentów. Co istotne, wielkość firmy nie zawsze idzie w parze z wysokością budżetu.

Podobnie wielkość firmy nie ma wpływu na lojalność wobec operatora. Spośród ankietowanych aż 44% firm w ciągu 2 ostatnich lat rozpoczęło współpracę z nową firmą logistyczną. Duże firmy, zarówno pod względem zatrudnienia, jak i o największych budżetach, w ciągu ostatnich 2 lat zmieniały operatora logistycznego równie często jak firmy małe, pomimo ogólnie przyjętej tezy, że zwykle firmom takim zdecydowanie trudniej podjąć decyzję o współpracy z nowym partnerem logistycznym z uwagi na zaawansowanie procesów logistycznych, połączenie systemów elektronicznej wymiany danych, itp.

4.png

Kluczowe warunki efektywności, czynniki wyboru i satysfakcji ze współpracy z operatorem

Zdecydowanie najważniejszym czynnikiem efektywnej współpracy jest w opinii respondentów jakość usług. Na drugim miejscu znalazła się kreatywność rozwiązań, na trzecim natomiast błyskawiczny proces decyzyjny.

2.png

Wybierając operatora respondenci kierują się jednak w równym stopniu ceną i jakością (w sumie 60% wszystkich odpowiedzi). Są to zresztą również główne powody zerwania współpracy z operatorem, choć pierwszy wyznacznik – cenę, wskazują głównie reprezentanci mniejszych firm, natomiast drugi – jakość, przedstawiciele dużych. Najbardziej deficytowym czynnikiem w obecnej współpracy są wg ankietowanych WMS i kreatywne rozwiązania.

Interesujące są pewne rozbieżności oczekiwań przy podejmowaniu współpracy z operatorem oraz później, w trakcie obsługi kontraktu. Np.:

- komunikacja bezpośrednia wg ankietowanych nie ma tak dużego znaczenia dla wrażenia posiadania efektywnej współpracy, równolegle zła komunikacja staje się jednym z głównych powodów rezygnacji z usług (wskazało ją 40,87% respondentów),
- WMS rzadko kiedy jest postrzegany wśród najbardziej istotnych warunków efektywnej współpracy, ale jednocześnie jest najbardziej pożądanym elementem w przypadku, gdy respondent jest pytany o to, czego najbardziej mu brakuje w obecnej współpracy z operatorem,
- klienci deklarują, że kreatywne rozwiązania są dla nich ważnym elementem efektywnej współpracy z operatorem, jednocześnie w ich opinii jest to najbardziej deficytowy czynnik.

Pożądane zmiany we współpracy – pytanie otwarte

Najczęściej wskazywaną odpowiedzią w pytaniu o pożądane zmiany we współpracy były cena oraz jakość - 19,1%. Jednakże zaraz potem znalazły się rozwiązania IT – na taką potrzebę wskazało aż 17,4% respondentów. Były to głównie firmy, które od wielu lat są na rynku outsourcingu usług logistycznych i korzystają z szerokiej gamy usług logistyki kontraktowej: magazynowania, dystrybucji, VAS.

Ajánlatkérés